Karbondioksit Fraksiyonel Lazer

Cilt gençleştirmede yeni bir yöntem...

Karbondioksit fraksiyonel (CO2) lazer, yaşlanmış derinin rejuvenasyonu ve çok sayıdaki deri lezyonunun tedavisi için oldukça güçlü bir araçtır. Cerrahi ve non-ablatif metotların tavsiye edilmediği erken yaşlanma problemlerinin çoğunda etkili ve güvenli bir yöntemdir. Karbondioksit fraksiyonel lazer, ürettiği infrare ışık sayesinde “su” molekülünü hedefleyerek, doku kontraksiyonu ve kollajen üretimine neden olurlar.

Karbondioksir fraksiyonel lazer, uygulandığı cilt yüzeyinde otomatik boşluklar bırakmaktadır. Tüm yüzeyi etkilemeden, yüzeyin uygun görülen yüzdesi kadarını etkilemektedir. Ayrıca karbondioksit fraksiyonel lazer, dokudaki suya tutunarak uygulandığı dokuyu buharlaştırmakta ve etkilenme derinliğini kontrol edilebilmektedir. Bu yöntemin sağladığı faydalar şunlardır:

Doku, klasik lazerlerdeki gibi tamamıyla tahrip olmadığından aşırı doku reaksiyonu oluşmamaktadır.
Daha az ağrılıdır.
Enfeksiyon ihtimali düşüktür.
Düşük risklidir.
İşlem sonrası iyileşme süresi kısadır.
Karbondioksit fraksiyonel lazer, iz tedavilerinde, cilt çatlaklarında ve cilt gençleştirmede bilinen en yeni teknolojilerdendir.

Karbondioksit fraksiyonel lazer:

Cilt gençleştirme, 
Kırışıklık ve lekelerin giderilmesi ve
Yara izi
tedavisinde kullanılır. 

Karbondioksit fraksiyonel lazer cilde iki şekilde etki eder. Birincisi cildi soyarak yeni deri oluşumunu sağlar. Bu sayede cildin yenilenmesi gerçekleşir. İkinci etki daha derindedir. Derinin derin tabakalarına kadar ilerleyen lazer ışını burada kollajen yapan hücreleri uyarır ve derideki kollajen miktarını arttırıcı yönde etki sağlar. Artan yaşla birlikte derimizdeki kollajen miktarının azaldığını düşünürsek lazerin bu etkisi cilt sağlığı için çok önemlidir. Kollajendeki artış aynı zamanda ciltte lifting etkisi yaratır. Gözenekleri sıkılaştırır. Tüm bu etkiler bir bütün halinde cildin gençleşmesine katkıda bulunur.

Uygulama nasıl yapılır?

Kliniğimizde karbondioksit fraksiyonel lazer tedaviden 60 dakika önce ağrı hissini gidermek için ağrı önleyici krem uygulanır. Bu krem oldukça etkilidir ve hastanın rahatlığı açısından gereklidir. 

İşlem uygulanacak bölge ve amaca göre 20-30 dakika arasında sürer. Lazer ışınının zararlı etkilerinden korunmak için özel göz koruyucuları kullanılmalıdır. İşlem sırasında hastayı rahatlatmak için soğuk hava uygulanır. İşlemden sonra uygulanan nemlendirici kremler ve soğuk tamponlar yaklaşık 30 dakika içinde hastanın tamamen rahatlamasını sağlar. Evde ilk birkaç gün reçeteli kremlerle ve soğuk kompreslerle cildi rahatlatmak gerekebilir. İlk 3-4 gün belirgin olan kızarıklık gider ve cilt yenilenmeye başlar.

Diğer Yazılar