Cilt Yaşlanmasının Önlenmesi

Cildin yaşlanmasını önlemenin yolları...

Yüzünüzün yaşınızı ne kadar yansıttığı genetik ile hayat tarzının birleşimine bağlıdır. Bazı kişilerin cilt karakteri, tonu ve gevşekliği bakımından genetik olarak daha yavaş yaşlanır.  Sigara içmek, solaryum, güneşe maruz kalmak dahil bazı hayat tarzı faktörleri derinin yaşlanma hızını artırır. Güneş hayatın ilk yıllarından itibaren iz bırakmaya başlar.

20 li yaşlarda

Tüm yaş grupları için 1 numaralı yaşlanma karşıtı iksir elbette güneş losyonudur. Henüz çok fazla güneş hasarı izi olmayan 20 lerindeki kişiler için günlük losyon uygulamasını atlamak çok önemli gelmeyebilir. Ancak güneş losyonuna ne kadar erken başlarsanız hasarı o kadar çok önleyebilirsiniz. Eğer sabah rutininizde ekstra bir adımdan kaçınmak istiyorsanız, SPF 15 ya da daha yüksek bir güneş koruması içeren bir nemlendirici ya da makyaj malzemeleri kullanın.

30 lu yaşlarda

30 larındaki kişiler genellikle ciltlerinin daha sağlıklı, daha ışıltılı ve daha düz renkli kalması üzerine endişelidir. Güneşe maruz kalmaktan dolayı daha fazla kahverengi leke fark edebilir ya da ciltlerinin daha soluk göründüğünü fark edebilirler.

Deri rengini iyileştirmenin bir yolu da retinol ve alfa-hidroksi asitler içeren ürünleri tercih etmektir. Bu ürünler reçetesiz olarak satılmaktadır ancak daha güçlü solüsyonlar için reçete gereklidir. Daha çarpıcı sonuçlar için kimyasal soyma işlemleri cildin daha düz, daha ışıltılı ve hatta daha canlı görünmesini sağlayabilir.

Daha erken yaşlarda sahip olduğunuz ışıltı ve parlaklığı zamanla hücreleriniz eskisi kadar sık yenilenmediği için kaybedersiniz. Kimyasal soyma derinin pul pul soyulması işlemine destek olabilir. En üstteki yaşlı hücrelerin pul pul atılmasını sağlayarak parlaklık ve ışıltının görünmesine izin verir.

Bu cilt rengi değişimlerinin yanı sıra 30 yaşlarındaki kişiler ilk kırışıklıklarını da fark edebilirler. İnsanların çoğu 20 lerinin sonlarında ya da 30 larının başında gözlerinin çevresinde ince kırışıklıklar görmeye başlar. Kaşlarının arasında kat çizgisi görmeye başlarlar. Bu yaş grubunda üst yüzlerindeki çizgileri botoks enjeksiyonları ile yumuşatmak istemeyenlerin sayısı çok da az değildir. Botoks, kaşlarının arasındaki çizgilerden, alınlarındaki yatay çizgilerden ve kaz ayaklarından rahatsız olmaya başlayan herkes için uygun bir tedavidir. Yalnız emziren ya da gebe kadınlar için uygun değildir.

40 lı yaşlarda

40 larınızda her şey ortaya çıkar. Cildiniz daha mattır, eskisi gibi pürüzsüz ve parlak değildir. Güneşe maruz kalmayla ilişkili daha fazla pigmentasyon sorunu olur. Göz çevresinde, alında ve ağız çevresindeki çizgiler hakkında şikayetler ortaya çıkar.  Ağız kenarları biraz daha aşağı kıvrılmaya eğilimlidir, bu da yüzün üzgün görünmesine yol açar. Dudaklar küçülür. Deri sarkmaya başlar.

Ancak bunları olduğu gibi kabul etmeniz gerekmiyor. Cilt rengini eşitlemek için kimyasal soyma, göz çevresindeki kırışıklıklar için botoks ve ağız çevresindeki çizgiler için kollajen ya da hyaluronik asit kullanabilirsiniz. Küçülen dudaklar büyültülebilir. Sarkan cilt için ameliyatsız cilt sıkılaştırma tedavilerine başvurabilirsiniz.

50 li yaşlarda

50 lerinizde, 40 larınızda olan her şey daha da derinleşmiş ve yoğunlaşmıştır. Yanaklardaki ince çizgiler sorun olmaya başlamıştır. Burundan dudağa doğru ya da dudağınızın kenarlarından aşağı uzanan çizgiler, kukla çizgileri, daha da derinleşir. Yaşlılık lekeleri daha yaygındır.

Yüzde ve ellerde yaşlılık lekeleri ağartıcı ajanlarla, kimyasal soymayla, lazerlerle ya da sıvı nitrojenle tedavi edilebilir. Güneş losyonu kullanmak yeni lekelerin oluşumunu önleyebilir. Çizgiler için botoks ve doldurucu ürünler etkin bir seçenek olsa da lazer cilt yenileme daha çarpıcı sonuçlar sunabilir. Yüzeysel ya da “non ablatif” lazer tedavileri kollajen oluşumunu uyarabilir ve cildi uzun iyileşme dönemleri olmadan gençleştirebilir. Bu tedavilerden bir dizi yaptırmak yanaklardaki, üst dudaklardaki ve gözaltındaki ince çizgileri yumuşatabilir.

Derin kırışıklıkları ve şiddetli güneş hasarı olan kişiler daha agresif karbondioksit (CO2) lazer cilt yenileme düşünebilir. Bu teknik derinin dış tabakasını buharlaştırmak için yüksek enerjili lazer ışını kullanarak alttaki canlı deriyi açığa çıkarır. İyileşmeden birkaç hafta sonra hastada genellikle daha sıkı bir cilt, daha az kırışıklık ve daha az renk bozulması olur.

60 lı yaşlarda

60 larındaki ve daha ileri yaştaki insanların ciltleri çoğunlukla krep gibi ya da çakıllı görünebilir, gevşek ve sarkık olabilir. Bu yaştaki açık tenli insanlarda, gözlerde ve ağız bölgesindeki kırışıklıkların yanı sıra kremli sarı renk bozulması yaygındır. Yanaklardaki kırışıklıklar hakkında çok daha fazla şikayet başlar. Dolgu ürünleri bu çizgileri yumuşatabilir.

40 larında ve 50 lerindeki yaşlanma gençleşme stratejileri 60 lar için de işe yarar. 60 lar tüm bunları yapmakla geçen yıllardır. Bugün altmışlar, bundan önceki nesilde olduğu gibi değildir. İnsanlar çalışmaya devam etmekte ve 60 larında daha iyi görünmek istiyorlar.

Her Yaşta

Eğer cildinizin yaşlanma biçiminden mutsuz iseniz, güneş losyonu sürmeye başlayın, bronzlaşmaktan kaçının ve sigarayı bırakın. Daha sonra dermatoloğunuz ile hangi işlemlerin sizin için uygun olduğunu görüşün. Zamanı bir noktaya kadar geri alabilir ve cildiniz gençleştirebilirsiniz.

Zamanı geriye almak artık ameliyat gerektirmiyor. İnsanların kendilerini rahatsız eden problemleri düzeltmek için artık pek çok seçeneği var. Bu seçenekler artmaya devam etmektedir ve ürünler artık geçmişte olduklarından daha güvenli, daha iyi ve daha çok yönlüdür.


Diğer Yazılar