Botoks

Botoks, yüz gençleştirme estetiği...

Botulinum Toksin Enjeksiyonu yaşlanan yüzü gençleştirmek, kırışmasına engel olmak ve gereksiz mimik kullanımını azaltmak için kullanılır ve yaygın olarak Botoks kısaltmasıyla bilinir. Botoks, kalıcı cerrahi operasyonlar arasında değildir, geçici olduğu için tekrarlanması gerekir. Enjeksiyonlar çok kısa süre içinde uygulanabilir ve yüzdeki etkisi hemen gözle görünür hale gelir. Amaç yüzün kırışmasını engelleyerek cildin yaşlanmasını geciktirmektir. Cilt tedavisi yöntemleri arasında en pratik olan operasyon türüdür.

Botulinum toksini, clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilir. Küçük miktarda Botoks kasa enjekte edildiği zaman, kasınıza hareket etme komutunu veren sinir hücrelerini bloke eder. Etkisi yüz kaslarını geçici olarak zayıflatma ve felç etmektir ki bu ciltteki kırışıklıkları birkaç ay boyunca düzleştirerek ilerlemesini engeller.

Enjeksiyondan sonra yapmanız gerekenler?

Tedaviden sonraki 2 ila 3 saat arasında tedavi edilen bölgeyi ovalamayın. Uzun süre eğilmenizi gerektiren eylemlerden uzak durun. Bu sürenin ardından gündelik faaliyetlerinize tekrar dönebilirsiniz.

Botoks un etkisini görebilmeniz için 3 ila 4 gün beklemeniz gerekir. Tam etkisi ise bir hafta sonra görülür. Botoks enjeksiyonu 90 ila 120 gün arasında etkisini devam ettirir. Bu sürenin sonuna doğru etkisi azalmaya başlar. Yüzünüzdeki kırışıklıklar tekrar ortaya çıkmaya başlar. Bu durumda tekrar botoks uygulaması vaktiniz gelmiş demektir.

Botoks kimlere yapılabilir?

Botulinum toksine, 65 yaş altı yetişkinlerde kırışıklık tedavisinde kullanılması için Sağlık Bakanlığı tarafından izin verilmiş, estetik bir operasyondur. Botoks enjeksiyonları; yüzde ve boyunda, alın ve kaş arasındaki kırışıklıkları engellemek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Botulinum toksin ayrıca şaşı göz, anormal boyun ve omuz küçülmeleri ve ses telleri spazmlarını engellemek için de kullanılan tedavi teknikleri arasındadır.

Botoks uygulamasından nasıl sonuçlar alınır?

Birçok insanda Botoks enjeksiyonu, tedaviden 72 saat sonra kırışıklıkları kısmen veya tamamen düzleştirmektedir. 50 yaşın altında olan insanların %85 inde, 50 ila 65 yaş arası yetişkinlerin %75 inde olumlu sonuçlar vermektedir. Ancak alınan sonuçlar geçicidir ve genel olarak sadece 3 ila 4 ay kadar sürer. Etkisini devam ettirmek için 3 ila 4 ay arasında yeniden enjeksiyon yaptırmanız gerekir. Botoks un dozu, cildinizdeki kırışıklığın durumuna göre genellikle operasyon sırasında ayarlanır.

Botoks un diğer yöntemlere göre avantajları nelerdir?

Botoks enjeksiyonları kırışıklıkları azaltma ve yüzünüzü daha genç göstermek için yapılan diğer işlemlere göre (kimyasal maddelerle deri soyma, lazerle deri soyma, deri gerdirme vb.) daha kolay ve daha az acılıdır. Enjeksiyonun etkilerinin yalnızca birkaç ay sürdüğünü unutmayınız. Aynı etkiyi sürdürmek için yılda birkaç kez enjeksiyon yaptırmanız gerekir.

Botoksun yan etkisi var mıdır?

Botoks un yaygın bir yan etkisi tespit edilmemiştir. Tedavi yapılan bölgede sıvı damlaması görülebilir, bu yüzden botoks uygulanmış bölgeyi tedaviden sonra 12 saat boyunca ovalamamak gerekir. Ayrıca tedaviden sonraki bir saat uzanır pozisyonda kalmanız rahatlamanızı sağlar.

Kimler botoks yaptırmamalı?

Hamile, emziren anneler ve sinirsel sorunları olan hastaların botoks yaptırmamaları gerekir. Ayrıca botoks yaptırma kararı alan her bireyin bunu doktor kontrolünde gerçekleştirmesi gerekir.

Diğer Yazılar